Thursday, May 29, 2008

Produce Outlet

I have blogged about going to the Produce Outlet before, and even though I know they have the best produce prices I do not always go there becasue it is out of the way and it is easier to buy my produce at the supermarket with the rest of our food. However, in an effort to combat rising food prices I am going to make a more concerted effort to buy our produce there. Today, for $14.50 I got:

-- 6 pounds of carrots
-- 2 avocado
-- 1 pint of grape tomatoes
-- 3 pounds of apples
-- 1 pound of lemons
-- 1 pound of limes
-- 1 pineapple
-- 2 pounds of zucchini

The carrots were 6 pounds for $2.50 my market sells 5 pounds of carrots for $3.50, so I saved $1.00 there and got an extra pound. grape tomatoes were $1.50 a pint where are my supermarket sells them for $2.50 a pint on sale. The pineapple was $2.00 and they are at least $5.00 at the supermarket. The last time I looked at lemons they were $.79 each, so I definitely saved there. Off the top of my head I don;t know what the supermarket sells the other items for but I know there was money saved.

I would urge you to investigate if there is a produce outlet (Produce Junction) in your neighborhood!

3 comments:

Meredith said...

Do you have a copy of Louise Ehlert's Eating The Alphabet for Nate yet?

(It comes in board book form, too.)

My kids LOVED that book and made all our trips to the asian produce market so fun (in addition to saving money!).

Molly said...

I do actually have that book. I found it at Goodwill for $.25 after reading about it on your blog!

How funny is that!

Lisa said...

I love, love, love Produce Junction! It is a little bit out of the way, but you can't beat most of the prices there.